Зберігання живців.
Взимку живці зберігаються в траншеї або в підвальному сховищі. Сховище може бути напівпідвального типу. Температура повітря в ньому повинна бути від 0 до 4 `С тепла і з вологістю повітря близько 60%.
При більш високій вологості розвивається цвіль. Сховище добре дезінфікується і забезпечується вентиляцією. Перед укладанням на зберігання чубики на кілька секунд занурюються в 5% розчин залізного купоросу, для попередження розвитку цвілі. Після такої обробки (поверхня лози при цьому темніє) пучки лози залишають на нетривалий час на повітрі, щоб вони обвітрилися, підсохла поверхня, і тільки після цього укладають їх на зберігання.
Якщо чубиків небагато, то їх можна розмістити в дерев'яному ящику з високими бічними стінками, насипаючи на дно пісок шаром 5-
Навесні необхідно стежити, щоб температура в сховищі не піднімалася високо, щоб не викликати передчасного розпускання бруньок. Стан бруньок до кінця зберігання можна перевірити шляхом пророщування. Для цього беруть чубики з різних пучків і поміщають їх у воду або у вологу тирсу. Якщо нирки через кілька днів почнуть набухати, то живці цілком придатні для посадки. Якщо підвальне приміщення дуже маленьке, то застосовують траншейний спосіб зберігання.
Траншеї риються глибиною в
При цьому необхідно встановлювати черешки на дно у відповідності з їх морфологічними нижніми кінцями. Верхній шар живців повинен бути розташований на
При закладанні в одну траншею кількох сортів, їх відділяють один від одного землею. У траншеях живці у зимовий період не перекладаються. Дані способи зберігання застосовуються при масовому розмноженні винограду, наприклад на продаж.
Для того щоб отримати кілька саджанців для посадки на своїй садовій ділянці можна зберігати живці у відрі. У відро з нарізаними чубуками, опущене в льох, наливаємо трохи води, щоб за зиму вона не висохла. Якщо нижні її ділянки почнуть підгнивати, це не страшно: навесні перед укоріненням їх все одно зрізам. Ще краще у відро з осені насипати шар (
У ньому кінці лози краще зберігаються. Відвідуючи взимку льох, у відро час від часу додам трохи снігу. А також можна зберігати невелику кількість живців у двох 1,5 літрових пластикових пляшках зі зрізаними денцями. Після закладки живців в одну з пляшок другою пляшкою зі зрізаним дном і 2-ма поздовжніми розрізами упаковка з живцями надійно закривається.
Такий спосіб зберігання зручний тим, що живці не треба пов'язувати. Дуже зручно при цьому способі провітрювати чубики. Для цього достатньо відкрити пробки.
А провітрювання живців 2-3 рази в процесі зберігання будь-яким способом необхідно.