Неділя, 05.05.2024, 12:57
Вітаю Вас Гість | RSS
ВИНОГРАД

            БУДОВА ВИНОГРАДНОГО КУЩА

Виноградна лоза у своїй будові і розвитку має порівняно з іншими садовими кущами деякі суттєві відмінності, які треба обов'язково враховувати при закладанні саду і догляді за виноградом. Більшість помилок і невдач садоводів-любителів, які розводять виноград на шпалерах, пояснюється здебільшого тим, що вони недостатньо зважають на особливості культури винограду. Тому знання будови, життєдіяльності, вимог виноградної лози конче потрібне кожному, хто як спеціаліст чи любитель займається виноградарством. Розділ про будову і розвиток виноградної лози має дати основи таких знань, ознайомити конкретно з прийомами посадки винограду і догляду за ним, а також допомогти розкрити зміст основних понять, якими постійно оперують виноградарі, спілкуючись між собою. 
Культурний виноград (Vitis vinifera L.) називають ще виноградною лозою. Лоза культурного винограду виникла з лози дикого винограду в результаті розвитку, який тривав тисячоліттями. Батьківщиною дикого винограду були Європа і Мала Азія. Ще й сьогодні у лісах пониззя Рейну і Дунаю трапляється дикий виткий виноград. Отже, розведення винограду на опорах (шпалерах) найбільш відповідає природному розвитку виноградної лози. Якщо виноград вирощують у формі куща, то це тільки тому, що його спеціально обрізують для того, щоб легше вирощувати. Такий виноград після 30-річної культивації треба замінювати, тоді як виткий на шпалерах виноград може плодоносити значно довше. 
У виноградній лозі, як і у всіх інших рослинах, розрізняють корінь і верхівку. Верхівка в свою чергу поділяється на стовбур (штамб), гілля і пагони. На пагонах, як наймолодшій частині верхівки, розташовані листя, суцвіття і ягоди.

Будова виноградного куща

Мал1. Будова виноградного куща:

1 — п'яточні корні; 2 — підземний штамб; 3 — росяні (поверхневі) корні; 4 — голова куща; 5 — рукава; 6 — ріжок; 7 — сучок заміни; 8 — стрілка плодоношення; 9 — однорічні пагони (лози); 10 — порослевий пагін; 11 — плодове зерно; 12 — безплодовий пагін; 13 — плодоносний пагін; 14 — пасинок

КОРІННЯ

Коренева система при розмноженні винограду вегетативним способом розвивається із центрального кореня, який утворюється з посадженого в землю молодого пагона культурної виноградної лози. Щеплений виноград розмножується укорінюванням молодого пагона щепи. 
З кожним роком центральний корінь товстішає. Таке коріння, що розвивається з пагона, називають додатковим, на відміну від коріння винограду, що розвивається з насіння. 
За положенням відносно центрального кореня коріння поділяють на нижнє, бокове і верхнє. Нижнє коріння відростає від нижнього кінця центрального кореня, бокове — від середньої його частини, а верхнє — від верхньої. Нижнє і бокове коріння найбільше розростається, а окремі корінці, особливо нижнього коріння, проникають досить глибоко в нижні шари грунту, в той час як бокове коріння поширюється переважно у верхніх і середніх шарах грунту, а верхнє коріння росте безпосередньо під поверхнею землі (рис. 1). Виноград, виведений (розмножений) чубуками (живцями), не має центрального кореня. 
Коріння закріплює виноградну лозу у грунті, бере з нього воду і поживні речовини. В цьому його основне призначення. Розростаючись, нижнє і бокове коріння охоплює великі ділянки грунту. Саме тому шпалерний виноград росте і розвивається навіть і в несприятливих умовах, наприклад коли він стиснений камінням чи насильно відтягнений від природної опори, яку становило б для нього фруктове дерево, що стоїть поряд.

СТОВБУР

Стовбур виноградної лози, яка має центральний корінь, розвивається з цього кореня, а стовбур щепленого винограду утворюється укорінюванням молодого пагона щепи. Висота стовбура залежить від способу вирощування. Бокові органи, які відростають від стовбура і яким не менш ніж З роки, називають рукавами. їхня зовнішня форма залежить також від способу вирощування. Рукава можуть бути довгими або короткими, а при вирощуванні на шпалерах вони майже завжди довгі. Стовбур разом з рукавами утворює так зване «старе дерево», яке, так само як і старе коріння, має велике значення для росту і плодоношення, бо здатне нагромаджувати поживні речовини і в разі потреби віддавати їх. 

 

 

ЛІТНІ ПАГОНИ

Літні пагони називають ще зеленими. На них росте листя і суцвіття, з якого утворюються ягоди винограду. На літніх пагонах розташовані також бруньки, вусики і безплідні пагони (пасинки). Літні пагони винограду за своєю будовою чітко відрізняються від пагонів інших плодових рослин. Потовщення (вузли) на пагонах виноградної лози ділять її на певні відрізки (міжвузля). У місцях потовщення деревина заповнює трубку пагона і перетинає її (рис. 3). Листя росте поперемінно то по ліву, то по праву сторони пагона. Між третім і п'ятим (від початку пагона) вузлом, навпроти листка, розвивається суцвіття. Суцвіть на пагоні, як правило, два, але буває і три. Далі вверх по пагону на вузлах, де мало б бути суцвіття, ростуть вусики. Суцвіття і вусики розташовуються на пагоні так, що за двома вузлами з суцвіттям чи вусиком йде, як правило, один вузол без суцвіття чи без вусика (рис. 4). Вусики є органами опори винограду. Вони служать для закріплення пагонів винограду, як того бимагае його природа. Неплодоносні пагони є побічними відростками літніх пагонів. Як правило, вони короткі, але без відповідного догляду вони можуть виростати до значної довжини і негативно впливати на розвиток основного пагона. Інколи на безплідних пагонах бувають також ягоди, але в наших умовах вони достигають рідко.

 

 

ЛИСТЯ

Листя винограду велике і широке. Окремі сорти винограду за формою листка помітно відрізняються від інших. Серед листків винограду трапляються три- і п'яти-дольні. Листки різняться також величиною, конфігурацією, опушенням і кольором. 
Листя для живлення виноградної лози має таке ж велике значення, як і коріння. Якщо за допомогою коріння рослина бере з грунту воду і поживні речовини, то за допомогою листя і за участю сонячного світла вона виділяючи кисень, перетворює воду і вуглекислий газ повітря в цукор і крохмаль. 
Чим більше і довше листя освітлюється сонячним світлом, тим більше цукру утворює рослина. Цей процес називають асиміляцією (асимілювати — це уподібнювати, засвоювати), а утворені речовини — асимілятами. Асиміляти мають велике значення для живлення, будови і плодоношення виноградної лози. Від них великою мірою залежить зрілість дерева і ягід. Чим більше асимілятів у лозі, тим більш зрілою й здоровішою є вона і тим солодшим і смачнішим є сам виноград. Якщо ріст рослини уповільнюється, асиміляти нагромаджуються в насінні, у старому дереві і в корінні і в разі потреби знову стимулюють життєдіяльність рослини.

 

 

 

Меню сайту
пошук по сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0