Неділя, 05.05.2024, 19:51
Вітаю Вас Гість | RSS
ВИНОГРАД
   Запилення квіток винограду
У природі виноградна рослина має 4 типи квіток: двостатеві, функціонально-жіночий, перехідний від тичинкового до нормального двостатеві (як варіант в еволюції), чоловічий тип, маточкова квітка без тичинок.
 
Визначити свої сорти виноградар-аматор може, під час цвітіння за допомогою лупи, яку завжди корисно тримати в кишені і для інших спостережень.
 
Квітки культурних сортів винограду завжди двостатеві або функціональнс-жіночі (за сортами), інші типи тільки в дикорослих видів. Сорти з функціонально-жіночим типом квітки, наприклад, Чауш, Пухляковскій, Дамаська троянда, Мадлен, Анжевін, Сіянець Ма-лснгра, Нимранг, Катта-Курган, Молдавський чорний, Північний і інші вимагають (в промисловості) змішаних посадок з двостатеві сортами. При закладці промислових виноградників ці сорти чергують
 
Час фази цвітіння у винограду відносно короткий (9-14 дн.). Природне запилення краще проходить при легкому подиху вітру і сухому повітрі при температурі + 20 ° С і вище. Але ідеальні умови бувають рідко, і це постійно треба мати на увазі,
 
Пуховки з кролячого хутра для штучного запилення щоб не втрачати оптимального квіток. Хутро підстригається .
 
Календарні терміни цвітіння (орієнтовно) для кліматичних, умов Західної України - перша половина червня (в окремі роки раніше). Кращий час для запилення з 8 до 12 год, коли пилок підсох. У природних умовах пилок розноситься на інші кущі рухом вітру лише в одну сторону (на даний день). Безумовно, необхідно, щоб за період цвітіння напрямок вітру змінювалося, що рідко буває в дійсності за короткий термін цвітіння. Тому частина суцвіть на кущах недоопиляется, потрібно проводити штучне доопиленіе пушком.
 
Початок цвітіння супроводжується опаданням ковпачків квіток (віночків). Їх можна помітити на грунті під кущами, коли квітки уже розкриті (тичинки зіштовхнули своїм тургором ковпачки), але розпускаються бутони в суцвітті не все відразу. Цвітіння починається знизу, біля основи суцвіття, і через кілька днів настає повне цвітіння всього суцвіття. Починаємо запилення, коли зацвітає перша половина суцвіття, і повторно при повному зацвітання всього суцвіття. Причому початок і кінець цвітіння в сортовому розрізі по  різному.
 
Порядок на винограднику в період цвітіння. У фазу цвітіння ніяких робіт, особливо земляних, допускати не рекомендується. У цей найважливіший період вегетації, особливо з ранку і до полудня, при тихій погоді і подуву вітру в повітрі стоїть як би димку і відчувається аромат резеди. Це природний рух маси пилку, найціннішого в природі речовини, що дає життя всьому живому.
 
У народі існує переказ, що в минулі часи середньоазіатські, астраханські і донські виноградарі нікого не допускали на виноградники, ніякого ходіння на його території в період цвітіння не було. Але це пасивний прийом. Більш надійне - штучне запилення, яке може дати очікувані результати і при звичайній погоді, і при відсутності вітру. При наявності туману або роси запилення не проводять.
 
Прийоми штучного запилення на аматорському винограднику. Ми починаємо запилення від краю шпалери і проходимо до її кінця. Пуховки віддають пилок квіткам і одночасно дозаряджати. Потім проходимо у зворотному напрямку обов'язково до тих крайнім кущам, звідки почали, щоб і їм віддати суміш пилку. Після цього переходимо на зворотну сторону шпалер.
 
Процес запилення полягає в тому, що кожне суцвіття швидким, легким дотиком затискається між двох пуховок (краще двічі поспіль: раз-два). Затискаючи суцвіття, не слід тягнути пуховки на себе, як це іноді помилково рекомендують в підручниках. Це травмує ніжні тичинки з пиляками квітки.
 
Потім переходимо на іншу сторону шпалери і проробляємо те ж саме. На цьому перший етап запилення закінчується, а через 3-4 дн. при повному цвітінні всього суцвіття повторюємо його. Виконавши першу операцію запилення, пуховки поміщають у паперовий мішок і через 3-4 дн. знову використовують. Слід пам'ятати, що іноді на деяких сортах цвітіння закінчується за 5-6 дн., І треба встигнути провести запилення в два етапи. Крім того, на деяких сортах (Мускат угорський і деякі інші) затримується скидання ковпачків через слабке тургору тичинок, і відбувається самозапилення власним пилком, що небажано. Ці ковпачки видно, вони буріють. Для усунення цього явища треба Пухівка затиснути суцвіття три-чотири рази, щоб скинути такі ковпачки квіток.
 
Після закінчення обробки пуховки відразу ж миють у теплій воді з милом, висушують і зберігають у мішечках з нафталіном. Плівкові мішечки використовувати не можна: хутро обсипаєтьс
У виноградарському виробництві на великих площах для штучного запилення застосовується кілька способів: спеціальне всмоктувальні і видувають апарати, аж до пилососів, і на механічній тязі.
 
Звичайно, двостатеві сорту в природі здатні самозапилюватися своєї і чужої пилком, що потрапляє на квітки. Але для ліквідації сильного осипання або горошіння, яке в основному відбувається при загущенні кущів, а також при похмурій погоді, застосування штучного запилення сумішшю пилку обов'язково щорічно. Таке запилення двостатевих сортів називають доопиленіем. На один прийом для 15-20 кущів потрібно 8-10 хв, а врожай цим можна підняти за 30-40%.
 
Які сучасні прийоми додаткового стимулювання запліднення квіток? Науковим співробітником М. Г. Цетлін (Узбецький філія ВИРа) запропонований спосіб стимулювання зав'язі будь-яких сортів винограду шляхом слабкого обпилювання суцвіть під час цвітіння меленою сіркою (дисперсної) за допомогою ручних опилівателей (замість марлевих мішечків на палицях). На великих плантаціях - тракторними опилівателямі. У продаж надходять і економічні ручні опилівателі.
 
Слід мати на увазі, що щільно опилення  сірою квітки не слід, треба дотримуватися почуття міри, і переносити запилення на вечірній час. Досвід показує, що розпилювач треба тримати не ближче метра від площині шпалери і під кутом до неї, а розтрубом угору, щоб сірка не прокидалася. Тоді сірчаний пил вилітає легким «димком», і ніякого опіку тичинок квітки не буде. Сірка одночасно діє проти оїдіума і виноградного кліщика (зудня). Час обробки - рано вранці або ввечері.
 
Заплідненню квіток сприяє також обприскування зеленої маси розчином борної кислоти (10 г на 10 л води) або бури технічної (15-20 г на 10 л води)-по листю, а по суцвіттям - до цвітіння (метод П. М. Бушина). Оптимальний термін обробки - за тиждень до цвітіння. Час - рано вранці або ввечері. Через 3 год починається всмоктування розчину листям.
 
Чи залежить початок цвітіння від раннього або пізнього розпускання бруньок? Прийнявши 1 травня за останній термін початку розпускання бруньок, а 9 червня - середній термін початку цвітіння груп сортів Вітіс вініфера для південної зони, фахівці встановили, що тільки в роки, коли розпускання бруньок сильно запізнювалася, цвітіння винограду також починалося значно пізніше середнього терміну. При ранньому розпусканні нирок цвітіння починалося значно раніше середнього терміну. В інших випадках такої залежності не спостерігалося.
 
Чи впливає штучне запилення сумішшю пилку на сортові якості? На видимі оком сортові ознаки (морфологічні) примусове штучне запилення не впливає. І хоча на маточка потрапляє суміш пилку різних сортів, рослині властива здатність вибірковості. Сорт консервативний, прагне зберігати батьківські ознаки. Від вегетативного розмноження живцями також виходить потомство зі збереженням всіх ознак і я
На сортах винограду з дуже щільною гроном застосування штучного запилення (додаткового) не потрібно. Ягоди можуть деформуватися від стиснення в гроні.
 
Горошіння і осипання з'являються в період цвітіння. Ягоди взагалі розвиваються з зав'язі квітки. Якщо відбулося запліднення, в ягоді може бути чотири, три, два або одне насіння. Але бувають ягоди в тому ж сорті і без насіння  (кишмишних всі безнасіневі). Ізюмні сорти мають ягоди з одним-двома насінням та безнасіневі. У тому випадку, якщо зав'язь розвивається без запліднення (партенокарпія), ягоди виходять дуже дрібні і круглі, як горошинки, без насіння. Це явище називають торошінням, малою ягодою.
 
Щоб запобігти осипання квіток і зав'язі при тривалій дощовій погоді, фахівці-виноградарі під час цвітіння обприскують кущі розчином: на 10 л води 50 г сечовини, 20 г борної кислоти, 10 г залізного купоросу, 30 г лимонної кислоти.
 
Спочатку розводять лимонну кислоту, що усуває коагуляцію * залізного купоросу. Обприскування зберігає функціональну здатність не повністю розкрилися квіток, які можуть бути нормально запліднені при настанні гарної погоди. Без цієї позакореневого підживлення тривала погана погода призводить до масового осипання суцвіть ще до початку цвітіння. Обприскується вся зелена маса: перший раз перед цвітінням, другий раз на початку цвітіння, третій раз при повному цвітінні кожного суцвіття.
 
 суцвіття і вусик винограду
Соцветие и усик. Соцветие у винограда - сложная кисть, или метелка (рис. 29). Закладывается соцветие винограда, как было сказано, в почке винограда из смещенной точки роста путем дальнейшего ее роста и образования осей второго и третьего порядка. Иногда смещенная точка роста продолжает развиваться в побег винограда, который называется внепазушным побегом винограда. Оси соцветия винограда, подобно усикам винограда, имеют типично стеблевое строение. 

Соцветия винограда различаются по степени развития: полноразвитые, с усиком и усиковые. Среднее число бутонов в полноразвитых соцветиях винограда варьирует у разных сортов винограда от 200 до 1500. 

Вусики винограда имеют большое значение как органы прикрепления побегов винограда и гроздей винограда к опоре. Как установил Дарвин, усики винограда совершают круговое движение и делают полный оборот за 2 часа. При соприкосновении с посторонним предметом усик винограда обматывает его, а свободной нижней частью образующей спираль, подтягивает побег винограда к предмету (рис. 30, 31). В этом случае усик винограда быстро древеснеет, образуя механические ткани с (либриформ),_которые придают ему значительную прочность. Если усик винограда
не встретит опоры, он остается зеленым и затем сохнет и отпадает. Усики винограда бывают различной степени развития: простые, двойные, сильно разветвленные, с бутонами. Между усиком винограда и соцветием винограда можно найти все переходы. Цветок у винограда построен по пятерному типу. Чашечка, венчик и тычинки образованы из пяти листиков, а завязь - из двух плодолистиков.
Чашечка цветка винограда имеет вид зеленой пленчатой каемки. Венчик зеленый, сросшийся сверху и отделяющийся от завязи снизу. Листики венчика после отделения от завязи слегка загибаются наружу, и венчик винограда под давлением тычинок в виде колпачка опадает на землю (рис. 32). Тычинки бывают короче пестика равны ему и длиннее его. Пестик имеет двухгнездную верхнюю завязь с двумя семяпочками в каждом гнезде (рис. 33). В нижней части завязи винограда имеется пять нектарников, окрашенных у разных сортов винограда в зеленый, желтый или оранжевый цвет. Они выделяют пахучие эфирные масла, которые создают во время цветения приятный запах, напоминающий резеду. 

У дикого двудомного винограда известно два основных типа
цветка: функционально женский и мужской (рис. 34). Функционально женские цветки морфологически обоеполые, так как у них имеются и тычинки. Но тычинки винограда у них загнуты книзу, и пыльца не способна к оплодотворению (стерильная). Мужские цветки винограда имеют прямые тычинки и слаборазвитую завязь, без столбика и рыльца. Пыльца у них способна к оплодотворению (фертильная). Виноград с этим типом цветка, как правило, имеет большие соцветия винограда и не дают ягод. 

Эволюция у семейства Виноградовых шла от самоопыления к перекрестному опылению, однако половые различия не достигли своего предела. 

У сортов культурного винограда известно тоже два основных типа цветка: функционально женский и обоеполый (рис. 35). Функционально женский тип цветка отличается теми же особенностями, что и у дикого вино-
града. Обоеполый цветок имеет хорошо развитую завязь и прямые тычинки с фертильной пыльцой. Сорта винограда (Мадлен Анжевин, Чауш, Нимранг, Тавквери, Пухляковский и др.), имеющие функционально женский цветок, являются перекрестниками: они нуждаются в чужой пыльце, а обоеполые сорта винограда - факультативными самоопылителями, так как у них самоопыление не обязательно; они могут опыляться и чужой пыльцой. 

У некоторых сортов винограда бывает трудно определить тип цветка по морфологическим признакам. В этом случае тип цветка винограда можно установить на основании микроскопического изучения пыльцы. 

Пыльца обоеполых и мужских цветков винограда имеет в сухом виде удлиненнобочкообразную форму. Если на нее капнуть 10-процентным раствором сахара, она принимает округлую форму с явно выраженными порами, через которые при температуре 25-35 гарадусов начинают прорастать пыльцевые трубки (рис. 36). 

Пыльца функционально женского цветка винограда в сухом виде имеет угловатую, ромбическую или треугольную форму. В капле раствора сахара она принимает круглую форму, без пор, и в трубку не прорастает. 

Между этими основными типами цветка винограда имеются переходные формы. Например, промежуточные формы между, мужским и обоеполым цветком в некоторые годы, в зависимости от условий, могут развивать ягоды с семенами. Некоторые сорта винограда с функционально женским типом цветка в зависимости от условий образуют часть пыльцы, способной к оплодотворению. 

Помимо указанных основных типов цветка винограда, у винограда бывают и аномальные, редко встречающиеся. Так, например, известен клон сорта винограда Мурведр с истинно женским типом цветка. Цветок этого клона вовсе не имеет тычинок. Завязь его пятигнездная. Описаны также клоны многих сортов винограда с махровыми цветками. Бывают случаи, когда венчик раскрывается сверху и остается на цветке. У некоторых сортов винограда наблюдается неполное сбрасывание колпачка с цветка, что приводит к принудительному самоопылению. 

После того как колпачок сбрасывается с цветка винограда, пыльники, повернутые в сторону рыльца, растрескиваются, и из них высыпается пыльца, затем пыльники поворачиваются в сторону от рыльца. 

Пыльца у винограда очень мелкая, легко разносится ветром. В опылении винограда насекомые имеют небольшое значение. На рыльце пестика во время цветения винограда выделяются капельки жидкости, к ней прилипает пыльца, которая при благоприятных условиях начинает прорастать в пыльцевые трубки. Наилучшая температура для их прорастания около 30 градусов. Многочисленные пыльцевые трубки винограда, прорастая, проникают в рыхлые ткани столбика пестика винограда, а затем через перегородку завязи в зародышевые мешки семяпочек (рис. 37). Как показали исследования, в каждый зародышевый мешок проникает
много пыльцевых трубок. С яйцеклеткой сливается одно ядро (спермий). После оплодотворения уже на второй день начинается развитие зародыша, эндосперма и семенной оболочки. Из каждой семяпочки образуется одно семя винограда. В зависимости от количества оплодотворенных семяпочек винограда в ягоде может развиться от одного до четырех семян. После оплодотворения хотя бы одной семяпочки завязь начинает увеличиваться. Столбик винограда и рыльце отсыхают и остаются на ягоде в виде пупка. В это время происходит обильное осыпание завязей соцветий винограда.
Меню сайту
пошук по сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0