Неділя, 05.05.2024, 17:42
Вітаю Вас Гість | RSS
ВИНОГРАД
                                                        Способи поливу виноградника
Осінь у розпалі. Виноградний сезон підходить до фіналу. Для когось він був досить вдалим, а хтось випробував розчарування від несправджених очікувань, спостерігаючи за «поведінкою» окремих сортів на своєму винограднику. Більшість виноградарів саме на осінній період планує поповнити свою колекцію цікавими новими гібридними формами або замінити окремі сорти, які їх не влаштовують за своїми характеристиками. Гарною підмогою при виборі сортів винограду послужить брошура «Вибір сортів для аматорського виноградника», яку можна придбати у автора цієї публікації. Однією з найважливіших складових агротехнічних заходів по догляду за кущами винограду є правильна організація поливів. Причому якщо ще років 6-8 тому питання з водою для поливу, в усякому разі в моєму регіоні, не стояли так гостро, то зараз, при немислимо високих тарифах на воду і її вкрай нерегулярною подачі, раціональне витрачання води для поливів стає не просто бажаним , а дуже гострим і досить актуальним моментом. Яким із способів буде поливатися виноградник, необхідно визначитися ще на стадії його закладки і паралельно з посадкою кущів потрібно буде виконати роботи по створенню споруд для організації раціонального поливу. Які ж існують способи поливу виноградних кущів?

Відразу потрібно обмовитися, що полив за допомогою всіляких стаціонарних або переносних розпилювачів і розбризкувачів абсолютно неприйнятний для виноградників. Промочити всю товщу кореневого шару грунту при такому способі поливу вельми складно, і це вимагатиме дуже великих витрат часу і невиправдано величезної витрати води. Тривале ж зволоження листя може спровокувати розвиток грибкових хвороб, при цьому не виключена можливість часткової або повної втрати листового апарату або врожаю.

Найпростіший, самий нераціональний і, на жаль, найбільш поширений спосіб - це поверхневий полив. З поливального шланга вода просто ллється під кущ. Щоб промочити шар грунту на глибину 50-60 см, а саме в даному шарі розташовується основна маса коренів, потрібно під кожен кущ вилити приблизно 150-200 л води. Звичайно ж, у більшості випадків такі норми витрати просто неприйнятні і їх значно урізують, реально насичуючи вологою в кращому випадку тільки 15-20-сантиметровий шар грунту, а коріння винограду розташовуються в шарі грунту на глибині 25-60 см, і до них волога практично не досягає. Виходить, що ми і води витратили до непристойності багато, і часу затратили масу, і шлангів натискання по винограднику вдосталь, а ефективність нашої роботи нульова: кущі залишилися неполитая.

Інший спосіб - полив в канавки. Відступивши від центру куща на відстань 70-80 см, викопують з двох сторін від куща уздовж ряду канавки глибиною приблизно 25-30 см і довжиною 1,5-2 м і в ці канавки здійснюють спрямований полив з шланга. Води при даному способі витрачається значно менше, ніж при першому, тому вона не розтікається по поверхні, а вбирається і потрапляє в більш глибокі шари грунту. Після поливу канавки рекомендується засипати грунтом або замульчувати, щоб виключити нераціональну втрату вологи з поверхні грунту. Звичайно, даний спосіб поливу більш трудомісткий, ніж перший, але якщо на винограднику не передбачені спеціальні пристрої для поливу, то саме його можна вважати найбільш прийнятним і економічним.

Крапельний полив. Найбільш сучасний, ефективний і раціональний спосіб. Однак у тому вигляді, в якому крапельний полив використовується для овочевих і ягідних культур, на мою думку, мало підходить для виноградника. Дивіться, виходить, що ми маємо те ж саме поверхневе зволоження грунту, зволожуючи непотрібний 20-сантиметровий шар грунту, в якому не повинно бути коренів виноградного куща. Мало того, що ми марно витрачаємо воду, але ми ще й провокуємо таким поливом розвиток росяних поверхневих коренів. Не секрет, що рослина прагне найбільш інтенсивно розвивати кореневу систему в тій зоні, де є регулярне забезпечення вологою і харчуванням в необхідних кількостях. Приплюсуйте сюди нераціональні втрати вологи зі значною зволоженою площі поверхні грунту. Ось і виходить, що краплинний полив на винограднику без відповідної модернізації має серйозні недоліки.

Полив через живильні траншеї. Уздовж ряду кущів, відступивши по обидві сторони від центру кущів 0,8-1 м, викопують одну або дві траншеї. У поперечному перерізі траншея має вигляд трапеції. Зразкові розміри поперечного перерізу: глибина 40-50 см, дно 30-40 см, верх 40-60 см. Траншея пошарово заповнюється перегноєм, опалим листям, харчовими залишками, бур'яном і т.п. Таким чином, отримуємо свого роду компостну яму. Позбавляємося від непотрібної смітної рослинності, ніщо не заважає використовувати ЕМ-препарати. Спосіб поливу через живильні траншеї вельми ефективний, вирішується відразу питання поливів і кореневих підживлень. З недоліків можна відзначити все ж досить значну відкриту поверхню, з якої випаровується волога, і необхідність систематично поповнювати яму елементами для компостування.

Полив через дренажно-поливальні траншеї. Викопуються практично такі ж траншеї, як і поживні, або трохи більшого профілю у поперечному перерізі, але вони мають інше заповнення. На 2/3 глибини їх заповнюють щебенем, гравієм, битою червоною цеглою (силікатна не годиться), битим черепашником або іншим подібним матеріалом, між фрагментами якого легко проходить волога і можуть вільно проникати корені винограду. Потім траншея закривається зверху вологоутримуючий матеріалом (поліетиленовою плівкою, руберойдом і т.п.). У цьому матеріалі робиться отвір під поливальну трубу, бажано пластмасову і діаметром не менше 10 см. Труба після засипки останньої 1/3 глибини траншеї грунтом повинна виступати над рівнем поверхні грунту не менше ніж на 10-15 см. Руберойд, який ми помістили в траншею , оберігає дренажний матеріал від «замулення» грунтом при поливах і дощах і перешкоджає зволоженню грунту над дренажною траншеєю, що забезпечує максимально раціональне та ефективне використання води для поливу. Пристрій дренажно-поливальних траншей, звичайно, пов'язане з великими трудовитратами і певними фінансовими вкладеннями, але це все надалі при догляді за виноградником окупається сторицею, дозволяючи максимально раціонально використовувати воду та поєднувати поливи з кореневими підгодівлями.

Існує і декілька полегшений варіант пристрою для поливу в порівнянні з попереднім - дренажно-поливальні колодязі. Такі колодязі влаштовують на винограднику наступним чином. Уздовж осі ряду, відступивши від центру куща в одну й іншу сторону приблизно 0,9-1,2 м, викопують поливальні колодязі діаметром 0,5-0,6 м і такої ж глибини. Заповнення дренажними матеріалами і установка поливальних труб виконуються так само, як і для дренажно-поливальних траншей. Трудомісткість пристрою колодязів у порівнянні з траншеями значно менше, а ефективність поливу практично така ж. З'являється можливість індивідуально працювати по полив і підгодівля з кожним кущем винограду, що для сортів, що значно відрізняються термінами дозрівання врожаю, дуже важливо.

Якщо в момент посадки виноградника ви з якихось причин не змогли передбачити пристрої для поливів і тепер вирішили виправити ситуацію і викопати колодязі, але вас зупиняє свідомість того, що при цих роботах будуть пошкоджені коріння і це негативно позначиться на стані кущів, то можу вас заспокоїти. Та невелика частина коренів, яка буде пошкоджена, швидко відновиться, коріння омолодитися, а в зоні дренажного колодязя, регулярно отримуючи вологу і харчування, вони будуть інтенсивно рости, нарощуючи свою масу і кількість всмоктуючих корінців.

Якщо ви обладнали свій виноградник дренажно-поливальними траншеями або колодязями, то тепер можна подумати і про автоматизацію процесу поливу і підгодівлі кущів винограду. Якщо пов'язати верхню частину всіх поливальних труб в кожному ряду на винограднику металевою струною, тросом або якимось іншим пристосуванням, до якого можна прикріпити трубку з крапельницями, розташувавши їх так, щоб вони подавали воду безпосередньо в поливальні труби, то отримаємо крапельне зрошення, максимально ефективне і пристосоване для поливу виноградника. Всі недоліки, пов'язані з нераціональним витрачанням води при звичайній системі крапельного зрошення, ми таким конструктивним рішенням усунемо.

Свій виноградник я закладав в кінці минулого століття і можливість підземного поливу не передбачив. В останні кілька сезонів ситуація з водою для поливів все більше і більше посилювалася. Полив кущів по канавках в цьому сезоні вирощування винограду, при настільки високих температурних режимах в ключові періоди вегетації, виявився вкрай неефективним і недостатнім. Кущі явно страждали від нестачі вологи. На багатьох сортах розмір грон і ягід врожаю цього року значно поступався цим показником у попередні сезони вирощування. Необхідність обладнання виноградника дренажно-поливальними колодязями явно назріла, але майбутні обсяги робіт щось не вселяли оптимізму, і його явно не вистачало для прийняття позитивного рішення. Допоміг випадок, в черговий раз надавши настільки наочний і переконливий аргумент на користь підземного поливу. Реалізуючи урожай винограду на ринку, одного разу побачив, як знайомий виноградар привіз свій виноград для продажу. Просто вразили величезні грона з величезними чорними круглими ягодами. Я подумав: «Страшенський», але ж був початок серпня, і терміни його дозрівання ще явно не настали. Поцікавився, що ж це за диво-сорт. Виноградар з іронічною посмішкою відповів: «Восторг чорний». Я був просто в шоці, моя самовпевненість, що знаю цей сорт досконально, миттєво випарувалася. Я Восторг чорний вирощую вже дуже давно, практично з моменту закладання виноградника, і за цей час що з ним тільки не витворяв. Пробував дуже сильно перевантажувати урожаєм і, навпаки, проводив жорстке нормування, заміняв і омолоджує рукава, годував як на забій і пробував вирощувати взагалі без добрив і підгодівлі. Для мого куща Захвату чорного грона розміром більше кілограма - це, в принципі, норма, але такого розміру ягід, як у Страшенського, мені жодного разу отримати не вдавалося. Найбільше мені було прикро, що я, стільки років вирощуючи даний сорт, не зміг дізнатися його гроно «в обличчя»! Запитав у виноградаря, як же йому вдалося в такий супержаркій сезон виростити таких красенів. Він поділився своєю технологією: «Поливаю через дренажні траншеї, води даю досхочу, кілька разів підгодовував настоєм деревного попелу». Ось і весь нехитрий секрет.

І вирішив я: «Та вже, видно без дренажних колодязів ніяк не обійтися, якщо є бажання отримувати врожай високих товарних кондицій, доля ...».
Меню сайту
пошук по сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0