Неділя, 05.05.2024, 19:34
Вітаю Вас Гість | RSS
ВИНОГРАД

Зберігання винограду.

1

Слід пам'ятати, що пізні сорти винограду зберігаються найкраще. Для зберігання підходять грона з не дуже щільним розташуванням ягід. Шкірка повинна бути товстою, а м'якоть - твердою

2

Збирати виноград, призначений для зберігання, слід в суху погоду, складаючи урожай в просушену на сонці тару, це допоможе знизити ризик гниття винограду в подальшому. З гронами слід звертатися дбайливо, так як пошкоджені ягоди теж можуть стати причиною гнильних процесів при зберіганні. При зборі необхідно залишати гребненожку якомога довше і намагатися не торкатися до ягід руками.

 3

Відразу після збору ягоди рекомендується прибрати в темне місце, так як при світлі у ягід відбувається процес посиленого дихання, який знижує якість винограду.

4

При зборі і при розміщенні винограду на зберігання грона рекомендується брати тільки за гребненожку.
Ягоди винограду покриті природним восковим нальотом, який природним чином захищає плоди і є непоганим консервантом. Якщо захисний шар буде пошкоджений, це може прискорити процес псування винограду.

 5

Місце для зберігання потрібно вибирати сухе і добре провітрюване. Зайве скупчення вологи тільки нашкодить винограду. З цієї ж причини не рекомендується зберігати разом з виноградом овочі, які виділяють багато вологи. Приміщення повинно бути чистим, без комах, плісняви ??і без сторонніх запахів. Іноді стіни приміщення обробляють 5-ти відсотковим складом залізного купоросу. Температура, що підходить для зберігання винограду - від 0 до +5 градусів.

 6

У приміщенні для зберігання виноградні грона прив'язують до рейки і розміщують таким способом, щоб вони не торкалися одне одного і вільно звисали. Це дозволяє продовжити термін зберігання винограду до двох місяців. Перед розвішуванням можна на 25 хвилин опустити виноград в розчин марганцівки (на 10 літрів води вистачить 2-3 грамів) і дати розчину стекти. Розмістити виноград можна й на полицях. Грона при цьому повинні розташовуватися в один шар і теж не торкатися один одного.

7

Для забезпечення більш тривалого зберігання виноград іноді "герметизують". Для цього грона занурюють у розплавлений парафін, а перед вживанням позбавляються від парафінового шару, опустивши виноград в гарячу воду.

 

Способи тривалого зберігання винограду

 

У вересні-жовтні приходить час збирати урожай винограду. Однак зібрати стиглі грона – тільки пів справи, треба ще й зберегти їх, щоб кропітка праця виноградаря не пропала даремно. Звичайно, ягоди можна переробити – зав’ялити, зробивши родзинки, приготувати вино, зробити на зиму виноградний сік і желе. Продукти з винограду, безсумнівно, смачні, але кожному все-таки хочеться якомога довше ласувати свіжими ягодами. Щоб це було можливо, потрібно знати способи зберігання винограду. Уміння зберегти виноградні грона на зиму демонструє професіоналізм виноградаря навіть більшою мірою, ніж здатність виростити хороший урожай.

Існує безліч способів зберігання винограду взимку, які дозволяють підтримувати його свіжість, смак і аромат, причому у кожного виноградаря є свої секрети й тонкощі зберігання, що впливають на якість грон. Але кілька основних правил обов’язкові для всіх, хто хоче зберегти урожай до весни. По-перше, краще закладати на зберігання сорти з доброю лежкістю, переважно пізніх строків дозрівання, з товстою шкіркою і щільною м’якоттю. По-друге, урожай, який ви плануєте довго зберігати, слід збирати в суху, теплу сонячну погоду, після того, як зійде роса.

Виноград, зібраний в дощову або туманну погоду, втрачає лежкість. По-третє, збирати урожай необхідно дуже акуратно, щоб не пошкодити грона. Їх зрізають секатором у самого втечі, беручи за гребненожку або підтримуючи знизу долонею. Робити це потрібно обережно, щоб не стерти з ягід восковий наліт, який захищає їх від механічних пошкоджень і загнивання. За допомогою щипців або ножиць необхідно видалити сухі і гнилі ягоди, а також недостиглі і перестиглі. Після цього всі перебрані грона потрібно помістити в сухі ящики, вистелені чистим папером, гребненожкамі догори, щоб ягоди не «виступали» з тари більш ніж на 2-2,5 см над краєм бортика. Поверхня винограду після упаковки також повинна бути максимально рівною, без опуклостей і западин.

Залежно від терміну, до якого ягоди повинні «лежати», розрізняють кілька основних способів зберігання винограду.

Для зберігання протягом 1-2 місяців можна використовувати ящики-лотки. Якщо грона не будуть надто щільно прилягати один одному, то пролежать пару місяців і без додаткових заходів щодо їх збереження. Також грона можна розкласти на полицях, покритих шаром добре висушеної соломи або застелений гофрованим картоном, сухий папером.

Для тривалого зберігання винограду взимку застосовують два наступні способи – на зелених і на сухих гребенях. Перший спосіб передбачає заготівлю грон разом з частиною втечі, так, щоб вище грона залишалося одне міжвузля, а відрізок втечі, надісланий нижче її, був близько 15 см в довжину (так що, якщо сорт колекційний і дорогий, вам доведеться вибирати між ягодами і нирками на черешках, кожна з яких має високу цінність). Нижню частину втечі, до місця відходження грона, опускають в пляшку, наповнену водою (бажано дистильованої або кип’яченої) і закріплену на стійках в похилому, але стійкому положенні. Нижні зрізи живців потрібно оновити перед тим, як помістити їх у воду. Догляд за виноградом в сховище – періодичний огляд грон і видалення загниваючих ягід, доливання в пляшки води, а також обрізка кінців пагонів, щоб запобігти їх загнивання. Воду очищують, додаючи в неї 2-3 шматочки деревного вугілля або дрібку солі.

Цей спосіб більше підходить для зберігання пухких і нещільних грон.

Спосіб зберігання винограду на сухих гребенях відрізняється від попереднього тим, що виноград збирають і зберігають без частин пагонів. Грона укладають в один шар в ящики з гратчастим дном на підстилку з сухої соломи. Ящики встановлюють в сховище. За виноградом в сховище потрібен такий же догляд, як і при зберіганні на зелених гребенях. Інший варіант – це підвішування грон за допомогою гачків, товстих ниток і дроту до поперечин або спеціально обладнаним вішалок. При цьому грона можуть бути зрізані до частини лози або без неї. Грона не повинні стикатися один з одним, частинами конструкцій або стінками приміщення. При такому способі грона зберігають товарний вигляд і гарні смакові якості ягід 2-3 місяці. Однак даний спосіб зберігання має один недолік – ягоди можуть «заізюмліваться» і обсипатися.

Дуже хороші результати дає зберігання винограду в пробковому порошку в барилах місткістю 12-15 кг. На дно бочки насипають шар чистого сухого порошку, укладають шарами виноград, пересипаючи їх корковим порошком. У прохолодному і сухому приміщенні виноград деяких сортів при цьому способі може зберігатися протягом 7-8 місяців, не піддаючись псування.

Практикують і зберігання грон в ящиках. Висота тари не повинна перевищувати 15-20 см. На дно сухих ящиків насипають чисті тирсу з листяних порід (шар 3-4 см), а потім в один ряд укладають грона, пересипаючи їх тирсою. Якщо грона великі, масою до 1 кг, їх укладають в один ряд, якщо до 500 г – у два ряди. Зверху засинають тирсою (шар в 5-7 см). Ящики з виноградом поміщають в сховище.

Необхідно враховувати, що вогкість і різкі коливання температури сприяють псування ягід. Зайвий доступ повітря і світла також погано позначається на стані винограду. При вільному доступі світла ягоди втрачають смак, тому що в них руйнуються цукор і кислоти. Якщо ви хочете зберегти виноград свіжим якомога довше, для його зберігання необхідно облаштувати невелике, добре закрите, але провітрюване, абсолютно сухе і темне приміщення, без сторонніх запахів, цвілі і комах, в якому можна підтримувати температуру повітря від 0 до 8 ° С, а вологість на рівні 60-70% (для цієї мети підійдуть літні кухні, сараї, підвали та ін.) Перед початком зберігання приміщення необхідно підготувати – очистити і побілити вапняним молоком з домішкою залізного купоросу. Для боротьби з вогкістю в сховище кладуть кілька шматків комової негашеного вапна, які в міру гасіння треба замінювати новими. Необхідно постійно оглядати приміщення на предмет наявності цвілі. При її появі приміщення обкурюють сіркою, спалюючи на плошці 10-15 г сірки або смужку сірчаного гніту. При підвищенні температури (від 8 ° С) охолодити його, провітрити і захистити від нагрівання сонцем, а в разі зниження температури (до 0 або -1 ° С) повітря в приміщенні нагріти до норми.

Деякі виноградарі використовують досить рідкісний спосіб зберігання винограду взимку – в спеціально обладнаних холодильниках при температурі 0 ° С і відносній вологості повітря 94%. При цьому кожного тижня грона фумігується * сірчистим газом (1,5-2 г на 1 м3). Для продовження періоду зберігання і зниження втрат в сховище створюють регульовану газове середовище: кисню 3-5%, вуглекислоти 5-8%, азоту 87-92%.

Ще один простий і зручний спосіб зберегти урожай практично до весни – заморозка ягід. Для тривалого зберігання в замороженому вигляді використовують сорти з темнофарбованим ягодами, щільною хрусткою м’якоттю. Прибирання, сортування і пакування сировини для заморожування виробляють так само, як і при підготовці для холодильного зберігання. Оптимальна ступінь зрілості ягід, призначених для низькотемпературного заморожування, відповідає їх споживчої стадії дозрівання, тому що заморожування повністю припиняє процес післязбиральної дозрівання. Заморозку необхідно проводити не пізніше ніж через 6-8 год з моменту збору.

Технологічна схема підготовки сировини до заморожування включає наступні етапи: інспекція – видалення ягід, розчавлених при транспортуванні; мийка проточною водою; сушка потоком повітря; попереднє охолодження в холодильній камері. Підготовлені грона, упаковані в ящики, заморожують у морозильних камерах при температурі -24 ° С та інтенсивної циркуляції повітря. Заморожування вважають закінченим, як тільки температура в ємності, де зберігаються ягоди, досягне -20 ° С. Для заморозки чудово підходять морозильні камери сучасних холодильників.

Перед вживанням виноград розморожують, витримуючи у воді кімнатної температури 0,5-1 ч. Після відтавання ягоди підлягають негайному використанню. Повторно заморожувати виноград не слід, оскільки це знижує якість та поживну цінність ягід.

Виноград в замороженому вигляді зберігає практично всі вітаміни та мікроелементи, які в ньому містяться. Тому ви нічого не втрачаєте, вибравши такий спосіб зберігання, хіба що заморожену продукцію буде складніше реалізувати на ринку – у порівнянні зі свіжим виноградом, якому покупці віддають перевагу.

На закінчення можна сказати, що різноманіття способів зберігання винограду дозволяє кожному садівникові вибрати для себе найбільш зручний, раціональний і ефективний, досягти успіху в збереженні плодів своєї праці і отримати задоволення від дегустації свіжих ягід посеред зими.

* Фумігація (від лат. Fumigatio) – газація, спосіб боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур за допомогою отруйних газів і парів, що виділяються пестицидами. У цих цілях використовуються спеціальні машини – фумігатори. Всі фуміганти високотоксичні для людини і теплокровних тварин

 

Меню сайту
пошук по сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0