Субота, 18.05.2024, 22:25
Вітаю Вас Гість | RSS
ВИНОГРАД
Головна » Статті » Мої статті

все про виноград цікаве

Виногра́д (Vitis):

 — рід рослин родини виноградових (Vitaceae), що нараховує близько 700 видів,
 — гроно винограду, плоди, що ростуть на виноградній лозі.

Рід Vitis становить понад 60 видів рослин, з яких близько 20 використовуються людиною шляхом їх схрещування і виведення культурних сортів. Усі сорти поділяють на столові, винні та ізюмні.[1]

Виноград користується славою цілющого, високопоживного продукту. Його ягоди містять значну кількість легкозасвоюваних цукрів, вітаміни, мінеральні солі (кальцію, заліза, фосфору). Споживається свіжим (столові сорти, з них найпопулярніші сорти без кісточок), у вигляді родзинок, або переробляється на вино — вид Vitis vinifera та в невеликих об`ємах Vitis labrusca.

Зміст

  [показати

[ред.]

[ред.]Корисність, використання

Плоди винограду, а також продукти його переробки мають цінні лікувальні, смакові і харчові якості.

Цукор у виноградних ягодах міститься в основному у вигляді глюкози. Один кілограм виноградних ягід в залежності від сорту, ступеня зрілості урожаю і умов його вирощування містить до 300 і більше грамів цукру (в середньому від 12 до 30 г/100 см3). Крім того, в ягодах винограду також міститься від 0,5 до 1,4% винноїяблучної та інших органічних кислот, 0,3-0,5% мінеральних речовин, в тому числі фосфорузалізакальцію та ін., 0,15-0,9% білка, 0,3-1% пектинів, а також вітамини A (каротин), B1 (тіамінаневрін), B2 (рибофлавін), С (аскорбінова кислота), В6 (адермін), і Р (цитрин). Столовий виноград та соки з нього використовуються при лікуванні шлункових, ниркових, серцево-судинних, легеневих та інших захворювань[2]. Виноградні вина, насамперед, червоні столові характеризуються бактерицидними, антирадикальними, антистресовими, антиоксидантними властивостями.[3] Наявність в раціоніхарчування свіжих плодів винограду і продуктів їх переробки сприяють виведенню з організму людини радіонуклідів, солей важких металів[3][2][4][5]

Калорійність 1кг винограду становить 750-800 ккал, що забезпечує 25-30% добової потреби людини в енергії.[2]

[ред.]Хвороби


[ред.]

[ред.]Неінфекційні хвороби

Хлороз неінфекційний. Викликається надлишковим вмістом в грунті кислот чи активного вапна. При підвищеній кислотності грунту кущі погано ростуть, на зелених пагонахз'являються дрібні чорні плями. Листки жовтіють, по краях їхні тканини відмирають.

Найчастіше хлоротизують кущі на грунтах з лужною реакцією. При великій кількості вапна в грунті нижні листки на кущах залишаються зеленими, а над ними з'являються хлорозні світло-жовті. Молоді листки залишаються недорозвиненими, форма їх змінюється. Листкова пластинка жовта, деформована. Вузли пагонів потовщені, пагони легко ламаються. Суцвіттяна кущах не утворюються. При сильному враженні кущі гинуть.

Заходи боротьби - у разі хлорозу плодоносних кущів необхідно посилити ріст кореневої системи шляхом внесення добрив, застосування поливів, спушень. Восени на вапняних грунтах вносять купорос з розрахунку 600-800 г під кожний кущ на глибину поширення основної маси коренів. Влітку залізним купоросом (1-2-процентним) обмазують рукави кущів.

Можна також в цей час вносити залізний купорос в такій же концентрації прямо в грунт. Під один кущ виливають 3 л розчину. Можна також провести обприскування уражених хлорозом кущів 0,5-процентним розчином залізного купоросу, однак це може призвести до невеликих опіків листя. Боротьбу з хлорозом починають відразу ж після появи останнього і повторюють через кожні 4-5 днів до відновлення нормальної забарвлення листя.

Опіки сонячні спостерігаються в червні-липні у випадках різких перепадів температур нічних і денних. За таких умов відбувається посилена конденсація роси на листках виноградних кущів, краплі якої фокусують сонячні промені, що призводить до пошкодження листкових пластинок. Опіки проявляються у вигляді темних плям невизначеної форми. Вони часто зливаються і охоплюють всю листкову пластинку. Вражаються листки розміщені по периферії крони кущів. На листках всередині крони часто зустрічаються "відбитки" верхніх листків. Вражені листки з часом засихають і осипаються.

[ред.]Вирощування в Україні

Виноград широко оброблюється на півдні України. Насадження рослин в основному розташовані в ОдеськійМиколаївськійХерсонськійЗакарпатській та Запорізькій областях, а також в Криму.[6] Сучасні обсяги вирощування винограду в Україні не забезпечують потреби внутрішнього ринку країни. Річний рівень споживання столового винограду на душу населення в окремі роки не досягає 1 кг[7], тоді як науково обгрунтована норма дорівнює 8-10 кг[2].

[ред.]Вирощування і торгівля

Десятка найбільших виробників винограду — 8 жовтня 2009
КраїнаВиробництво (тонн)Примітки
Італія Італія8 519 418F
КНР КНР6 787 081F
США США6 384 090F
Франція Франція6 044 900F
Іспанія Іспанія5 995 300F
Туреччина Туреччина3 612 781F
Іран Іран3 000 000F
Аргентина Аргентина2 900 000F
Чилі Чилі2 350 000F
Індія Індія1 667 700F
Всього у світі67 221 000A
Без символа = за офіційними даними, P = за офіційними даними, F = за оцінками FAO, * = неофіційні/напівофіційні дані, С = Підраховані дані, A = Сукупний (може включати в себе офіційні дані, напівофіційні дані або за оцінками);

Джерело: Food And Agricultural Organization of United Nations: Economic And Social Department: The Statistical Division

[ред.]


Категорія: Мої статті | Додав: мажор (23.12.2012)
Переглядів: 1356 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
пошук по сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [2]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0